İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Elektrik
  3. VFD ve Soft Starter Arasındaki Fark Nedir?

VFD ve Soft Starter Arasındaki Fark Nedir?

vfd-ayarlanabilir-frekans-surucu-soft-starter-arasindaki-fark-nedir

Endüstriyel tesislerde motor kullanımı oldukça fazladır. Hatta üretilen elektriğin yaklaşık %-40’lık bir kısmı burada harcanmaktadır. Bunun yanında bir tesisin elektrik tüketiminin yaklaşık %70’lik kısmını da motorlar oluşturmaktadır. Bu sebeple, motor verimliliklerine önem vermek gerekmektedir. Verimlilik ile ilgili bir yazı yazacağım geniş bir içerik hazırlayacağım.

Tesislerde motorların kontrollerinin gerçekleştirilmesi için çeşitli yol verme yöntemleri mevcuttur. Örneğin; doğrudan yol verme, yıldız üçgen yol verme, sürücüler (vfd veya soft starter vb.) gibi motora yol vermek mümkün.

VFD ve Soft Starter tekniklerine girmeden önce elimizdeki motora yol verme tekniğini neye göre belirleyeceğimizi netleştirmeliyiz. Elbette ki burada ekonomik bir bakış açısıyla değerlendirmek gerektiğini de unutmamak gerekir. Tabii tek kriter o olmamalıdır. Çünkü amaca da bu yöntemin uyması gerekecektir. Öncelikle VFD ve Soft Starter nedir bir bakalım.

VFD (Variable Frequency Drive – Ayarlanabilir Frekans Sürücüsü) Nedir?

İsminde de anlaşıldığı gibi frekans ile motorun dönüş hızının ayarlanabilmesi olarak ifade edebilirim. Bir çok sürücü içerisindeki yazılım ile kolayca programlanabilir. Bu programlama ile kalkış, duruş süreleri ayarlanabilir. Frekans aralıkları değiştirilebilir. Bunun yanında bir çok kontrol mekanizması da mevcuttur. Hız kontrol sürücü hakkında diğer yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Peki ben nerede VFD kullanmalıyım.

VFD Üçgen ve Yıldız Bağlantı Şeması
VFD Üçgen ve Yıldız Bağlantı Şeması

Şöyle ki, bir motoru dışarıdan aldığınız bir analog veriye göre dönüş hızını programlamak istiyorsunuz. Burada kesinlikle doğrudan, yıldız üçgen veya soft starter gibi bir yöntem kullanmazsınız. Amacınız bir başka değere göre motorun hızının kontrol edilmesi söz konusu olacağından ayarlanabilir frekans sürücüsü yani VFD kullanmak gerekecektir. Analog sinyalden 4-20mA gibi bir değer gelecek ve programlanan frekans aralığına göre skala ederek gelen değer işlenecektir. 4-20mA Akım Döngüsü ile ilgili yazıma bakabilirsiniz. Ayrıca neden 4-20mA kullanılmaktadır hiç fikriniz var mı? ona da bakıp bilgi edinebilirsiniz.

Ayarlanabilir frekans sürücüsü, hem motorun hız kontrolünde hem de tüketim kontrolünde iyi bir çıktı vermektedir. Bu sebeple işletmelerin çoğunda görmek mümkündür. Enerjinin verimli kullanımı önem arz etmektedir. Bu konuda da Enerji Verimliliği Kanuna göre yıllık enerji tüketimi 1000 TEP ve üzeri olan tesiler her 4 yılda bir enerji etüdü yaptırmaları zorunluluğu vardır. Aynı zamanda bu tesisler ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi alması zorunludur.

Soft Starter Nedir?

Soft starter, isminde de anlaşılacağı gibi yumuşak yol verici olarak adlandırılmaktadır. Bir VFD gibi çalışmamaktadır. Sofrt startırın amacı, motorun torkunu azaltarak daha kararlı bir şekilde ivmelenmesini kademeli olarak gerçekleştirmesi şeklinde ifade edebilirim. Amaç motorun kalkışı ve duruşundaki durumu sınırlayarak motorun hem ömrünü hem de oluşabilecek başka sorunları ortadan kaldırmak için kullanılabilen bir elektronik cihazdır.

Soft Starter Yol Verme Yöntemi Bağlantı Şeması
Soft Starter Yol Verme Yöntemi Bağlantı Şeması

Motor özelliklerine göre bağlantı şekillerinde değişkenlik olacaktır. Yıldız bağlantı şeklinde veya üçgen bağlantı şekline göre değişiklik olmaktadır.

Soft Starter In-line ve Inside Delta Bağlantısı

VFD ve Soft Starter Arasındaki Farklar Nelerdir?

VFD ve Soft Starter gibi motora yol verme yöntemlerini kısaca açıklamaya çalıştım. Yaptığı işler her ne kadar ortak bir amaç için gözüküyor olsa da farklılık mevcuttur. VFD (ayarlanabilir frekans sürücüsü), hız kontrol işlemini gerçekleştirirken soft starter bu işlemi yapamamaktadır. Soft starter doğrudan motorun kalkış anındaki kontrolünün sağlanması amaçlanarak kullanılmaktadır.

VFD ile motorun dönüş hızının bir değişkene bağlı olarak frekansı değiştirilerek dönüşündeki değişimi sağlanabilmektedir. Soft Starter ise yumuşak kalkış ve duruş işlemi gerçekleştirebilmek adına kullanılan bir yöntemdir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yapın