İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomasyon
  3. TIA Portal Örnek Bloklar – Siemens Hazır Kod İçeriği – S7-1200 ve S7-1500 PLC
Trendlerdeki Yazı

TIA Portal Örnek Bloklar – Siemens Hazır Kod İçeriği – S7-1200 ve S7-1500 PLC

featured

Programlama anlamında daha önce sizlerle Siemens SIMATIC Step 7 TIA Portal V16 sürümüne ait donwload linkini sizlerle buradaki yazımda paylaşmıştım. Buradaki yazılımın içeriğine baktığımızda kompleks gözükmektedir. Bu tarz bir ara yüzleri sahip programları kullanıp hakimiyet kazanmanın zaman alacağınız bilmeniz gerekmektedir. Şimdi gelelim Siemens firmasının kullanıcıları için hazırlamış olduğu örnek blokların yer aldığı linki paylaşalım. Burada yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

Neler var şöyle kısaca bir göz atalım ve bir kaç örnek blok içeriğinden görsel paylaşalım. Aşağıda da gördüğünüz gibi Valve (valf), Dijital ve Analog sinyal, Motor, PID, SIMOCOD pro kontrol gibi örneklerin yer aldığı hazır bloklara yer verilmiştir.

Örnek Motor Fonksiyon Bloğu İncelemesi

Aşağıda sizlere hazır olan bir motor bloğuna ilişkin;

  • Fonksiyon bloğu ilişkin,
  • SCADA ekranındaki ön görünümüne ilişkin,
  • Motor kontrol detaylarına ilişkin görsel bulunmaktadır.

Buradaki fonksiyon bloğu ile bir motoru rahatlıklar sürebilirsiniz. Block kısmındaki görselde yer alan inputların girişleri sizin kullandığınız proje detaylarına göre girdileri sağlandığında motor çalışacaktır.

Motorun çalışması için dört köşesinde de bazı veriler mevcuttur. Bunların anlamları da yukarıda yer alan resimde açık olarak gösterilmiştir. Motoru Otomatik veya Manuel moda alabilirsiniz. Uzaktan veya Local olarak kontrol edebilirsiniz. Kilit koyabilir ve çalışmasına ait tüm detayları izleyebilirsiniz. Buradaki motor ve diğer blokların kontrollerine dair yazılı dokümanlara buradaki linkten ulaşabilirsiniz. İnceleyip kendi projelerinizde kullanabilirsiniz. İleri de buradaki kodları kullanarak projeler oluşturacağım. Hem kullanımlarını da detaylı olarak görebileceğiz.

Aşağıdaki linklerden her bir fonksiyon bloğuna ait ayrı ayrı inceleme yapmış olduğum detaylara erişebilirsiniz.

Siemens TIA Portal Motor Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod Siemens TIA Portal Valf Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod Siemens TIA Portal Dijital Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod Siemens TIA Portal Analog Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod

Hatırlatmak isterim ki; sizinle paylaşmış olduğum linklerdeki verileri indirebilmeniz için Siemens‘in sayfasına üye olmanız gerekmektedir. Aksi takdir de indirme linklerini göremeyeceksiniz. Üyelik konusunda sorunlar yaşıyor ve linklere ihtiyacınız olursa bana ileti göndererek sizlere bunları sağlayabilirim.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yapın