Header Bilgilendirme

Tek Silo’ya Aktarım Örnek Elektrik Projesi

Tek Silo Aktarım

Endüstriyel tesiste ürünlerin işlenmeden önceki ilk aşaması ham maddenin depolanma aşamasıdır. Bu aşama da beton veya çelik silo diye adlandırılan depolama alanları kullanılır. Depolama alanlarına ham maddenin aktarımı söz konusu olmaktadır. Bu aktarım da konveyörler, helezonlar ve elevatör aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Buna ait basit bir örnek ele almak istedim. Proje içerisinde dört adet motor mevcuttur. Elevatör bir adet ve üç adet konveyörden oluşmaktadır. Genel hatlarıyla güç devresi aşağıda yer almaktadır. 11 nolu motor ham maddenin alınacağı noktadaki ilk aktarım motoru olacak devrede olacaktır. 12 nolu motor ise silo’ya aktarım yapabilmek için ham maddeyi yukarıya aktarmaktadır. 13 nolu motor yukarıya aktarılan ürünü 14 nolu motora ve oradan da artık silo içerisine almak için aktarıma devam edecektir. Güç devresi aşağıda ve bir de kumanda devresi için devam edelim.


Tek Silo Aktarım
Tek Silo Aktarım
11 Nolu Motor Konveyör
11 Nolu Motor Konveyör
12 Nolu Motor Elevatör
12 Nolu Motor Elevatör
13 Nolu Motor Konveyör
13 Nolu Motor Konveyör
14 Nolu Motor Konveyör
14 Nolu Motor Konveyör

Genel hatlarıyla bu şekilde aktarım gerçekleşebilir. Tabii alınan nokta ile silo arasındaki mesafeye bağlı olarak daha fazla konveyör ve elevatör kullanılabilir. Bu basit bir örnek olması açısından oluşturulduğu için az sayıda motor mevcuttur. Bunun yanında bu projeyi bir akıllı röle ve plc ile de nasıl kontrol edebiliriz ve bunun içinde kumanda devresinde ne tür değişikliklerin var olması gerekir onları da göreceğiz. Çalışmayı düzenlediğim de linkini buraya ekleyeceğim. Umarım genel hatlarıyla işin özünü anlamak açısından faydalı bir çalışma olmuştur.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM / THANKS FOR YOUR SUPPORT

 Aktif içerik üretmeye başlayalı yaklaşık altı ay oldu.

Bu süre zarfında;

  • Mayıs ayından bu yana her geçen gün tekil ziyaret sayıları artıyor,
  • Google sıralamalarında üst sıralarda yer alıyoruz,

 

E-Posta, Instagram üzerinden geri dönüşleriniz ve destekleriniz için teşekkür ederim.


Kısa sürede REKOR tekil ziyaret gerçekleşti.

Thanks for everything.

This will close in 20 seconds