1. Ana Sayfa
  2. PLC Sistemleri
  3. Siemens TIA Portal S7-1200 Analog Giriş ve Çıkış Ekleme

Siemens TIA Portal S7-1200 Analog Giriş ve Çıkış Ekleme

featured

Siemens TIA Portal ile bundan önceki yazılarımda yeni proje nasıl hazırlanacağını ve plc cihazının nasıl ekleneceğine dair bilgileri görsel olarak aktarmıştım. Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Yeni Proje Oluşturma ve PLC Ekleme

Yukarıdaki işlemler ile ilgili görselleri inceleyip TIA Portal üzerinden deneyimledikten sonra bu aşamada yer alan işleme geçmeniz daha uygun olacaktır. Bu aşamada aslında PLC cihazını eklemiştik ve S7-1200 serisi için analog giriş/input ve çıkış/output modüllerini eklemeyi göreceğiz. Aynı zamanda Project Blocks bölümünde yer alan Main[OB1] içeriğine giriş yapacağız. Burada yazacağımız projenin detaylarını görebileceğimiz bir yer olduğunu söyleyebilirim. Bizi bir Ladder diyagramı diye adlandırılan bir yazım dili ekranına sahip network karşılayacaktır. Burada favori kısımlarında yer alan kodları göreceğiz. Bu kodlar yazım esnasında bizim işimizi daha hızlı gerçekleştirmemiz için düzenlenebilir bir alandır.

Genel olarak yukarıda yer alanları görsel ile destekleyerek devam edelim.

Eğer Siemens TIA Portal yazılımına sahip değilseniz aşağıdaki linkten indirebilir ve kurulum yapabilirsiniz.

Siemens TIA Portal V16 Download ve Kurulum

Download TIA Portal V16 Kurulum

S7-1200 Analog Giriş ve Çıkış Modül Ekleme

Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi bir S7-1200 serisi olan S7-1215 DC/DC/DC plc eklemesi mevcuttur. İlk PLC ekleme sonrası analog giriş veya çıkış modülleri mevcut değildir. Bunları eklememiz gerekmektedir. Bir sonraki resimlerde göreceğiz.

Önerilen Yazı
TIA Portal Örnek Bloklar – Siemens Hazır Kod İçeriği – S7-1200 ve S7-1500 PLC

Aşağıda bir analog input modülü ekliyoruz.

  • AI 4x16BIT – Analog input
  • 6ES7 231-5ND30-0XB0 ürünün sipariş kodudur.

Aşağıda bir analog output modülü ekliyoruz.

  • AQ 2x14BIT – Analog output
  • 6ES7 232-4HB30-0XB0 ürünün sipariş kodudur.
Önerilen Yazı
Siemens TIA Portal Dijital Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod

Aşağıda bir analog input modülü ekliyoruz.

Aşağıda bir analog input modülü ekliyoruz.

  • AI 4xTC – Analog Input – Thermocouple
  • 6ES7 231-5QD30-0XB0 ürünün sipariş kodudur.

Aşağıdaki resimde de genel olarak bir görüntü ve fikir vermesi adına son halini paylaşmak istedim. Burada mevcut PLC’yi, programı nereye yazacağımız ve PLC taqs(etiketler) görüyoruz.

Önerilen Yazı
Siemens TIA Portal Motor Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod

Aşağıdaki resimde de genel olarak bir görüntü ve fikir vermesi adına son halini paylaşmak istedim. Burada mevcut PLC’yi, programı nereye yazacağımız ve PLC taqs(etiketler) görüyoruz.

Program blocks bölümü içerisinde Main[OB1] ana organizasyon bloğumuz olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ana bölümden program çalıştırılır. İleri seviyede bir projeyi açıp baktığımızda tüm detaylar toplanıp son olarak bu bölümde çalıştırılır. Yani projenin çalıştığı ana bölümdür.

Ayrıca Main[OB1] çift tıklandığında hemen network alanı çıkmaktadır. Bu alan bir ladder yazım dilini göstermektedir. Bu alanda projeye ait yazılımı gerçekleştiriyoruz. Birden çok network yer alabilir. Zaten satır satır işleme alınmaktadır. İleri de bunlarında kurallarını anlatacağım bir yazı yazacağım.

Basic instructions bölümünde yer alanlar ise bizlerin projemizde kullanacağı komutlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son olarak ek üzerinde sarı bir yıldız yer almaktadır. Buna tıkladığımızda hemen bir sekme açılacaktır. Bu sekmede sık kullandığımız öğeleri ekleyebiliriz. Bu şekilde daha hızlı olarak projelerimize ekleyebiliriz. Sağ kısımda Favorites bölümüne ekleme yapabiliriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yapın