1. Ana Sayfa
  2. Otomasyon
  3. Siemens TIA Portal Motor Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod

Siemens TIA Portal Motor Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod

featured

Siemens TIA Portal motor kontrol fonksiyon bloğu ile projelerimizde rahatça kullanabileceğimiz hazır kod örneğini inceleyeceğiz. Bu kod örneklerini Siemens doğrudan kendisi hazırlayıp sayfalarında bunları kullanıcılarına sunmaktadır. Burada yer alan yazımızdaki linke giderek tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Sayfanın en alt kısmında dokümanlara ulaşabileceğiniz linklerde mevcuttur.

Fonksiyon bloğu yapısından bahsedelim. Motor çalışmasına ait bir fonksiyon bloğunu inceleyerek detaylandırmaya çalışalım. Bir sistemde 10 tane motor kullanacağınızı düşünelim. Bir fonksiyon (FC) veya fonksiyon bloğu(FB) oluşturarak işimizi kolaylaştırabiliriz. Tabii her bir fonksiyon bloğun birde data bloğu (DB) oluşmaktadır. Aşağıdaki resimden bu bilgileri anlayabiliriz.

Önerilen Yazı
TIA Portal Örnek Bloklar – Siemens Hazır Kod İçeriği – S7-1200 ve S7-1500 PLC

Motor Fonksiyon Bloğu

Bir motor fonksiyon bloğu içerisinde input/output gibi veriler mevcuttur. Bu veriler kodlama içerisinde ilgili yazılım işleyişine göre yerleştirilmiştir.

Aşağıdaki resimde Organizasyon Bloğu (OB1), Motor fonksiyon bloğuna ait (FB620) ve Motor bloğuna ait data bloğu (DB620) karşımıza çıkmaktadır.

Aşağıdaki resimde de motor çalışmasına ait fonksiyon bloğu yer almaktadır ve bu bloğun input / output giriş bilgileri gözükmektedir. Comment bölümünden açıklamaları görebilirsiniz.

Önerilen Yazı
Siemens TIA Portal Dijital Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod

Aşağıdaki resimde motor fonksiyon bloğuna ait kodlamanın yer aldığı bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. SCL programlama dili ile gerçekleştirilmiştir. SCL açılımı Structured Control Language (yapılandırılmış kontrol dil) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aşağıdaki resimde de oluşturulan motor fonksiyon bloğunun ön görünüşünü görebilmekteyiz.

Aşağıdaki resimde de blok içerisindeki giriş (input) verileri açıklamalı bir şekilde yer almaktadır.

Önerilen Yazı
Siemens TIA Portal Analog Kontrol – Fonksiyon Blok – Hazır Kod

Aşağıdaki resimde de blok içerisindeki çıkış (output) verileri açıklamalı bir şekilde yer almaktadır.

SCADA ekranı üzerinde motorun durumuna ait sembollerin ne olduğunu aşağıdaki resimde görebiliyoruz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yapın