Header Bilgilendirme

Sensör Nedir? Nasıl Bağlanır? Seçim Kriterleri Nelerdir?

Tüm Sensör Tipleri

Sensör Nedir?

Sensörler, uygulamalarımızda algılama işlemi yapan devre elemanlarıdır. Sensörler, fiziksel ortamdaki değişiklikleri sistem içerisindeki devre elemanlarına ileterek birbirine bağlı çalışmasını sağlayan bir devre elemanıdır. Sensörlere aynı zamanda algılayıcılar yani duyargalarda denilmektedir. Sensör dediğimizde birçok çeşidi karşımıza çıkmaktadır. Bunlar kullanmak istediğimiz alana bağlı olarak seçilmesi gerektiğini bilmemiz gerekir.

Sensörler, aktif veya pasif sensörler olmak üzere iki çeşitte inceleyebiliriz. Tabii bu aktif ve pasif kavramını açıklamak gerekmektedir.


 • Aktif sensörler, dışarıdan harici bir besleme kaynağına ihtiyaç duyan sensör çeşididir. Örneğin; analog (0-10V veya 0-20mA) veya dijital (0-1) çıkışlar veren sensörleri söyleyebiliriz. Tabii burada şunu da belirtmekte fayda var. Bir termokupl’dan alınan sıcaklık değerini 4-20mA olarak elektriksel veriye çevirdiğimizde bu bir “transdüser” olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Transdüser : Bir enerji türünü farklı bir enerji türüne (elektriksel) dönüştürmek üzere kullanılan elemanlardır. Özellikle; ısı, basınç, debi, optik vb.gibi aldığı verileri bir elektriksel (0-10V veya 0-20mA)enerji türüne dönüştürmektedir.
 • Pasif sensörler, dışarıdan harici bir besleme kaynağına ihtiyaç duymayan sensör çeşididir. Örneğin; buton, anahtar, limit anahtarları, ısı sensörleri, mikrofonlar vb. sensörleri söyleyebiliriz.

Sensör Tipleri Nelerdir?

Bir çok alanda kullanılmak üzere farklı tipte sensörler mevcuttur.

Bunlar şu şekildedir;

Sensör seçimini kullanacağımız alana bağlı olarak şu şekilde seçim kriterlerini belirleyebiliriz.

Sensör Nasıl Bağlanır?

Sensörün bağlantısı kullanılan anahtarlama çıkışına bağlı olarak farklılık göstermektedir. PNP veya NPN sensörlerin bağlantısı birbirinden farklı olmakta ve birbirlerinin yerine de kullanılamamaktadır. Tabii farklı bir işlem yapılarak PNP yerine NPN veya NPN yerine PNP kullanılabilir hale getirilebiliyor. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi PNP sensör ve NPN sensör bağlantı şekilleri 3 telli veya 4 telli olarak görülmektedir.

3 ve 4 Telli Sensör Bağlantı Şeması
3 ve 4 Telli Sensör Bağlantı Şeması

Sensör Seçim Kriterleri Nasıl Yapılır?

 • Sensör Boyutu : Kullanacağımız alana uygun sensör seçimi yapmamız gerekmektedir. Bu sebeple öncelik kriterimiz sensörü konumlandıracağımız alana uygun fiziksel ölçülere sahip bir sensör seçimi yapmalıyız. Tabii bunun yanında sensörün; yuvarlak mı, köşeli mi olacağı da önemlidir. Genellikle bir seçim için sensör üreticisi olan firmaların kataloglarından inceleme yaparak sensörlere ait bu kriterin neden önemli olduğunu daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.
 • Sensör Bağlantısı : Sensörler elektrik bağlantılarının nasıl olacağının da önemi vardır. Kablolu mu, soketli mi veya klemensli mi olacağını da belirlemeliyiz. Örneğin; dolum hattında yer alan herhangi bir sistemde soketli tip sensörler kullanımını görmekteyiz. Sebebi ise sensörün kullanıldığı yer ile enerjisini aldığı noktaya kadar bir soket aracılığıyla sensör bağlantısı taşınmış ve sadece sensörün montajının yapılmasıyla işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Değişiminin de kolaylığını görebilmekteyiz. Tabii burada seçim tamamen tasarımını yapan kişi(lere) göre değişebilir.
 • Sensör Anahtarlama Çıkışı : Genellikle polariteyi ifade etmektedir. PNP ve NPN olarak ayırabileceğimiz iki farklı anahtarlama çıkışlı sensör mevcuttur. PNP sensörler, çıkışı pozitif olan bir sensör tipidir. NPN sensörler, çıkışı negatif olan bir sensör tipidir. Bu konuyla ilgili daha öncesinde hazırlamış olduğum PNP Sensör Nedir? ve NPN Sensör Nedir? yazılarımı inceleyebilirsiniz.
 • Sensör Anahtarlama Türü : Sensör çıkış türü analog veya dijital olabilmektedir. Aktif sensörleri açıklarkende belirtmiş olduğum gibi dijital veriler “0” ve “1” den oluşmaktadır. Bunlar sensör de NO (normalde açık) veya NC (normalde kapalı) veya her ikisi de olabilmektedir. Analog veriler de “0-10V” veya “0-20mA” üreterek çıkış üretmektedir.
 • Sensör Algılama Mesafesi ve Tipi: Sensörün algılama mesafesi ve türü, göreceği cisme olan uzaklığının yani sensörün çalışma aralığının netleştirilmesi gerekmektedir ve algılayacağı malzeme ne ise katı mı, sıvı mı ki bunlarda kendi içlerinde ayrışmaktadır. Buna göre endüktif sensör ve kapasitif sensör olarak sensör algılama tipi de buna bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygun algılama mesafesine ve tipine göre ürün seçimi de önem arz etmektedir.

Ayrıca PNP ve NPN tipi sensör ile ilgili de yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM / THANKS FOR YOUR SUPPORT

 Aktif içerik üretmeye başlayalı yaklaşık altı ay oldu.

Bu süre zarfında;

 • Mayıs ayından bu yana her geçen gün tekil ziyaret sayıları artıyor,
 • Google sıralamalarında üst sıralarda yer alıyoruz,

 

E-Posta, Instagram üzerinden geri dönüşleriniz ve destekleriniz için teşekkür ederim.


Kısa sürede REKOR tekil ziyaret gerçekleşti.

Thanks for everything.

This will close in 20 seconds