Header Bilgilendirme

Palet Sarma Makinası Örnek Projesi

Palet Sarma Makinası Örnek Proje

Endüstriyel alanda ürünlerin güvenli sevkiyatı için palet sarma makinaları mevcuttur. Bu seyyar bir paletin sarım yapma alanına gelmesi ve bu alanda operatörün start vermesiyle tüm işlem son aşamaya kadar otomatik olarak gerçekleşmektedir. Son aşamada operatör ufak bir dokunuş yaparak son haline getirmektedir. Buna ait bir örneğe aşağıdaki videoda izleyerek bilgi edinebilirsiniz. Bu makinaya ait örnek bir proje detayını hazırlamaya çalışacağım. Hadi başlayalım.


Yukarıdaki videoyu izlediniz ve start butonuna basıldıktan sonraki prosesi de gördük. Buna ait bir örnek proje oluşturmaya başlayalım. Önceliğimiz yapılan işlemi kağıda basitçe dökelim ve daha sonraki aşamada ihtiyacımız olan şalt malzemelerini hazırlamaya başlayalım.Örnek Bir Palet Sarma Makinası Prosesi;

Palet sarma dönel alanına ürün getirilecek ve operatör palet örtücüsünü sabitleyecektir. Start butonuna basılır ve dönel alan hareket başlayacaktır. Dönme hareketi işlem sonlanana kadar sürecektir. Hareket; 20 saniye sürecek ve palet örtücünün yukarı doğru hareketi başlayacaktır. Yukarı doğru hareket belirlenen maksimum seviyeye kadar devam edecektir. Bir limit anahtarını görecek ve palet örtücü aşağı doğru harekete başlayacak. Aşağıda da bir limit anahtarı yer alacaktır. Aşağı doğru hareketinin başlangıç noktasına geldiğinde görecek ve palet örtücü hareketini tamamlayacaktır. Dönel alan 10 saniye daha çalışacak ve süre sonunda proses tamamlanacaktır.

Basit bir proses işlemi belirledik. Videoda yer alan bir akıllı plc kullanarak değil de klasik kumanda devreleriyle proje detaylarını yazdığım gibi hazırlayacağım. Tabii ileri dönemde Siemens Logo Akıllı Röle ile bu projeyi tekrarlayarak o örneği de görmüş olacağız.

Bize yazılan senaryoya ait hangi malzemeler gerekecek bir bakalım.

  • Dönel hareketi yapacak bir motor (sürücüsüz gerçekleştireceğim)
  • Yukarı ve aşağı hareketi yapacak bir motor ve bu motorların çalışmalarını kontrol edecek zaman röleleri, alt ve üst limitlerde çalışma durumlarını belirleyecek limit siviçleri yer alacaktır.

Proje detayı kısa şu şekildedir; Start butonuna basıldığında K1 kontaktörü ve ZR1 zaman rölesi enerjilenecektir. K1 kontaktörü ile dönel motor devreye girecektir. ZR1 zaman rölesi de yukarıya doğru hareketi başlayacak tetiklemeyi verecektir. K2 kontaktörü, üst limit anahtarı S5’e kadar çalışmasını sürdürecektir. S5 ile K3 kontaktörü devreye girecek ve aşağıya doğru hareket başlayacaktır. Bu hareket alt limit anahtarı S4’ü görene kadar devam edecektir. S4 alt limit anahtarının bir görevi de ZR2 zaman rölesini devreye alacak ve K1 kontaktörünün enerjisini ayarlanan süre sonunda kesecektir. ZR1>ZR2 olacak şekilde ayarlanması gerekmektedir.


Palet Sarma Makinası Örnek Proje
Palet Sarma Makinası Örnek Proje

Not : Bu örnek bir projedir ve videoda yer alan markaya ait bir proje değildir. Video örnek bir görsel niteliğindedir. Basit bir proje örneği sunulmuştur. Buradaki örnek detaylandırılabilir. Tamamen kullanıcının isteklerine göre tasarlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM / THANKS FOR YOUR SUPPORT

 Aktif içerik üretmeye başlayalı yaklaşık altı ay oldu.

Bu süre zarfında;

  • Mayıs ayından bu yana her geçen gün tekil ziyaret sayıları artıyor,
  • Google sıralamalarında üst sıralarda yer alıyoruz,

 

E-Posta, Instagram üzerinden geri dönüşleriniz ve destekleriniz için teşekkür ederim.


Kısa sürede REKOR tekil ziyaret gerçekleşti.

Thanks for everything.

This will close in 20 seconds