Header Bilgilendirme

Motor (Faz) Koruma Rölesi Nedir?

Koruma ekipmanları, bir elektrik sisteminde hem canlıyı hem de sistemde kullanılan cihazların sağlığı açısından önemlidir. Bir çok koruma ekipmanı mevcuttur. Bugün motor (faz) koruma rölesinden bahsedeceğim.

Motorlar bir tesis içerisinde kullanılan niceliksel ağırlığı olan bir ekipmandır. Elbette ki bunların maliyetleri de boyutlarına göre değişmektedir. Yüksek güçlü bir motordan bahsedelim. Örneğin; 90kW’lık bir motorumuz var olsun. Bu motorun çalışma koşullarına göre 3 fazın gelmesi gerekmektedir. Sistem içerisinde 3 fazdan birinin olmaması söz konusu olduğunda koruma devreye girmelidir.


Motor Neden Bağırıyor Neden Yüksek Ses Çıkartıyor

Motorlar sağlıklı çalışma koşullarında sesleri normal düzeydedir. Herhangi bir zorlanma işitilmez. Fakat bir motor kalkarken veya kalktıktan sonra bir bağırma, uğultu gibi sesler işitiliyorsa bir sorun vardır. Kalkış anında motorda oluşacak sorunlar mekanik sorunlarında habercisi olabilir. Peki 3 fazlı motorun bir fazının olmaması durumunda ne tür şeyler gözleyebiliriz.

1- Motorun sesi bir bağırma veya bir uğultu gibi yüksek olacaktır. Tabii şunu da unutmamak gerekir. Bir fazı olmasa dahi motor çalışmaya devam edebilir. Sabit değilse yerinin değiştiğini dahi görebilirsiniz.

2- Motorun bir fazı olmadığı için oluşan dengesizlikten kaynaklı yüksek akımlar motorun daha hızlı ısınmasına sebep olacaktır. Bunu bir termal ısı ölçer ile kontrol etmekte fayda vardır. Tabii önceki koşul olarak 3 fazında sorunsuz motor uçlarına geldiğinin kontrol edilmesinden hemen sonra yapabilirsiniz.

Motor – Faz Koruma Rölesi Nasıl Çalışır?

Faz koruma röleleri, 3 fazlı çalışan ekipmanların korunması için kullanılan bir ekipmandır. Fazlardan herhangi birinin gitmesi durumunda koruma rölesinin bağlı bulunduğu ana girişteki kontaktörün koruma rölesi üzerinden enerjilendirilerek enerji sürekliliğini ortadan kaldırması yöntemiyle yapılmaktadır. Aşağıda bununla ilgili bir örnek mevcuttur.

Motor Faz Koruma Rölesi

Örnekte görüldüğü gibi, faz koruma rölesinde aynı zamanda ısı koruması da mevcuttur. Motor üzerinde yer alan PTC doğrudan koruma rölesine bağlanarak. Isı artışı olduğunda faz koruma devreye girmektedir. Bu şekilde C1 kontaktörünü açtıracak ve enerji motor uçlarına ulaşamayacaktır. Bunun yanında fazlardan bir tanesi gittiği taktir de C1 kontaktörü açıp motor uçlarına enerji geçisini sağlayamayacaktır.

Bağlantısı çok kolay olan bu ürünü projeleriniz de kesinlikle kullanmanız büyük önem kazanacaktır. Zira sisteminizdeki ekipmanları korumasız bırakmış olacaksınız. Bu hem iş gücünü düşürecek hem de ciddi maliyetler oluşturabilecektir.

Daha önce çizmiş olduğun projelerde faz koruma rölesini nasıl kullandığımı aşağıdaki linklerle görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM / THANKS FOR YOUR SUPPORT

 Aktif içerik üretmeye başlayalı yaklaşık altı ay oldu.

Bu süre zarfında;

  • Mayıs ayından bu yana her geçen gün tekil ziyaret sayıları artıyor,
  • Google sıralamalarında üst sıralarda yer alıyoruz,

 

E-Posta, Instagram üzerinden geri dönüşleriniz ve destekleriniz için teşekkür ederim.


Kısa sürede REKOR tekil ziyaret gerçekleşti.

Thanks for everything.

This will close in 20 seconds