Header Bilgilendirme

Haberleşme Protokolü HART Nedir?

Haberleşme Protokolü HART

Current-loop teknolojisi 40 yıldır analog sensörler de kullanılmaktadır. Current-loop, basit ve uygun maliyeti açısından kullanımı yaygındır. Analog verilerin transmitterler ile 4-20mA aralığında skala ederek bilgi alınmakta ve program içerisinde işlenmektedir. Bu piyasada görülen en basit ve uygun yöntemlerden biridir. Current-loop yazıma da göz atabilirsiniz.

HART (Highway Addressable Remote Transducer) protokolü nedir, analog sensörler ile nasıl kullanılır, nasıl çalışır ve avantajları nelerdir gibi sorulara cevaplar üretmeye çalışalım.


Tüm bilgilerin akışı bir haberleşme protokolleri ile sağlanmaktadır. Bir çok haberleşme protokolü mevcuttur. ProfibusProfinet, HARTModbus, EtherCAT gibi haberleşme protokollerini gösterebiliriz. Burada yer alan haberleşme protokolleri ile ilgili yazılarıma da ulaşabilirsiniz.

Haberleşme Protokolü HART Nedir?

HART haberleşme gördüğümüz gibi bir analog sinyalin dijital sinyale dönüşümü sonucu oluşmaktadır. Resim 1’de “Frequency Shift Keying” 1970 yılların sonunda Bell 202 modem standardı olarak icat edilmiştir. 1980 yılında Bell 202 standardı iletişim standardı olarak kabul edilmiştir. Bu standardın metodu saniyede 1200 Hz ile 2200 Hz olarak karşılığında “0” ve “1” değerlerini üretmektedir. 1200 Hz – “1” ve 2200 Hz – “0” üretmektedir.

Resim 2’de gördüğünüz gibi bir analog sinyal ürettiği değerleri zaman dilimine grafiğini göstermektedir. HART protokolü analog sinyalin içerisinden elde ettiği veriler ile dijital sinyale dönüşüm sağladığı bir protokol olarak ifade edebilirim.

Analog sinyal 4-20mA aralığında üretirken bir HART protokolünde ise 16 bitlik bir dijital sinyal üretecek ve “0” ve “1” ifadelerinden oluşuyor olacaktır.

Resim 1
Resim 2

Haberleşme Protokolü HART Nasıl Çalışır?

HART ile 64 cihaza kadar küçük bir ağ oluşturulabilir. Her bir cihazın kendisine ait bir adresi mevcuttur. Uzaktan erişim yeteneği HART sensörleri güçlü ve kullanışlı yapmaktadır.

Bir PLC analog input kartla bir HART sensör bağlantısını diyagram içerisinde görebiliriz. HART haberleşme protokolünü kullanarak da uzaktan sensör içindeki bilgiye PLC program yazılımdan erişim sağlayabilmekteyiz. Bir HART sensöründen bilgi Master tarafından talep edilmiş olmalıdır. Talep edilen her mesaj şu

Haberleşme Protokolü HART’ın Data Formatı Nedir?

Her bir cihazın kendine ait adresinden bahsetmiştim. Peki bu adresleme nasıl oluşmaktadır.

Haberleşme Protokolü HART Kullanımı Şekilleri Nelerdir?

HART kullanımı farklı yöntemleri kullanabilmektedir. Aşağıda en çok kullanılan örneklerden bahsedelim. Bunlar;

  • Sahada yer alan diğer cihazlara bağlantılı olarak multidrop modu,

HART Haberleşmenin Kullanım Örnekleri

Farklı haberleşme protokolleri kullanılarak gerçekleştirilmiş geniş bir örnek çalışmayı görebilirsiniz. Ethernet, Profibus DP ve WirelessHART görmekteyiz.

Haberleşme Protokolü HART Ağ Örnek Çalışması
Haberleşme Protokolü WirelessHART Ağı Örnek Çalışması

Diğer haberleşme protokollerine ait yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM / THANKS FOR YOUR SUPPORT

 Aktif içerik üretmeye başlayalı yaklaşık altı ay oldu.

Bu süre zarfında;

  • Mayıs ayından bu yana her geçen gün tekil ziyaret sayıları artıyor,
  • Google sıralamalarında üst sıralarda yer alıyoruz,

 

E-Posta, Instagram üzerinden geri dönüşleriniz ve destekleriniz için teşekkür ederim.


Kısa sürede REKOR tekil ziyaret gerçekleşti.

Thanks for everything.

This will close in 20 seconds