Header Bilgilendirme

Haberleşme Protokolü EtherCat Nedir?

Haberlesme-Protokolu-EtherCAT

EtherCAT, bir haberleşme protokollerinden biridir. Haberleşme protokolleri endüstriyel alanda yer alan tüm cihaz ve ekipmanların kontrol ve takibinin gerçekleştirilmesini üslenmektedir. Tüm bilgi akışını görebilmemize imkan sağlamaktadır.

Tüm bilgilerin akışı bir haberleşme protokolleri ile sağlanmaktadır. Bir çok haberleşme protokolü mevcuttur. ProfibusProfinet, HARTModbus, EtherCAT gibi haberleşme protokollerini gösterebiliriz. Burada yer alan haberleşme protokolleri ile ilgili yazılarıma da ulaşabilirsiniz.


EtherCAT, Ethernet for Control Automation Technology olarak açılımı bulunmaktadır ve kontrol otomasyon teknolojisinin Ethernet temelli bir teknolojidir. EtherCAT, IEEE 802.3 Ethernet Standardında karakterize edilmiş olan aynı zamanda fiziksel katmanda standart çerçeveler içerisinde kullanılmaktadır. Bu haberleşme protokolünü öne çıkartan en güzel özelliklerden bazıları şu şekildedir;

  • Hızlı cevap zamanı,
  • Her cihaz için düşük bilgi gereksinimleri,
  • Düşük uygulama maliyetleri olarak gösterebiliriz.

EtherCAT, yüksek hızlı gerçek zamanlı bir haberleşme protokolü olarak endüstriyel alanda bizlere en iyi sonucu verdiğini de söylemeden geçmeyelim.

Peki EtherCAT ve Ethernet Arasındaki Fark Nedir?

Ethernet, bir bilgiyi tüm düğüm noktalarından aktarmaktadır ve bu şekilde ilgili ilgisiz her noktaya ulaşımı sağlanmaktadır. EtherCAT ise bu konu da bir döngü içerisinde gerçek zamanlı olarak tüm bilgileri döngü içerisinde gezerek vermesi veya alması gereken dataları alıp ana makinaya ulaşmaktadır. Aynı bir ring sistemi gibi çalışmaktadır. EtherCAT network topology detaylarına yazının son kısmında görebilirsiniz.

Ayrıca EtherCAT’in ana makinaya bağlı bulunan tüm cihazların bir ring üzerinde oluşu da büyük bir fayda sağlamaktadır. Ring içerisinde olduğu için bir bağlantının kopması sorun yaratmayacaktır. Çünkü döngü tek bir yol üzerinden gidip/gelme işlemi yapmamaktadır. Tüm cihazlara erişimi esas almıştır. Aynı zamanda gerçek zamanlı olarak dile getirmiştik. Burada tüm bilgi akışı içerisinde zamanlanmış verileri alması veya vermesi gerekiyorsa yine o döngü içerisinde gerçekleştirebilmektedir.

EtherCAT Network Topology

Gördüğünüz gibi dört farklı ağ topolojisi mevcuttur. En uygun olan topolojiyi kullanablirsiniz.

  • Star
  • Tree
  • Line
  • Bus

Diğer haberleşme protokollerine ait yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM / THANKS FOR YOUR SUPPORT

 Aktif içerik üretmeye başlayalı yaklaşık altı ay oldu.

Bu süre zarfında;

  • Mayıs ayından bu yana her geçen gün tekil ziyaret sayıları artıyor,
  • Google sıralamalarında üst sıralarda yer alıyoruz,

 

E-Posta, Instagram üzerinden geri dönüşleriniz ve destekleriniz için teşekkür ederim.


Kısa sürede REKOR tekil ziyaret gerçekleşti.

Thanks for everything.

This will close in 20 seconds