İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Elektrik
  3. Endüstrinin Kısa Tarihi

Endüstrinin Kısa Tarihi

featured

Günümüz dünyasında tüketim ihtiyaçlarının günbegün artışı üretim alanlarındaki işleyişinde değişimini getirmektedir. Üretim tesislerinin kaliteli ürünü, uygun maliyetle son kullanıcılara ulaştırma amacı içerisinde her daim yarış içerisinde olduğunu görmekteyiz. Bu yarış tesisin günümüz dünyasındaki teknolojinin hangi noktasında yer aldığı çok büyük önem taşımaktadır. Teknolojik alt yapısını iyi kurgulayan ve bunu iyi bir şekilde geliştiren her tesis oyunun bir sözcüsü olabilmektedir. Aksi takdir de butik bir işleyişle hayatlarını sürdürecek ve geri de kalarak zamanla etkinliğini yitirebileceğini söyleyebiliriz. Gelin birazda geçmişten günümüze endüstrinin gelişim aşamalarına bir göz atalım.

Otomasyon sistemlerinin endüstriyel alanlarda önemini bilmeyenimiz yoktur. Saha da yer alan her türlü ekipmanın kontrolü veya alınan geri bildirimlere göre programın işleyiş düzeni değiştirilebilir ve kontrol edilebilir olması. Günümüz dünyasında tüketim ihtiyaçlarının artışı ve üretim tesislerindeki bu ihtiyacı karşılamak için duruş sürelerinin olabildiğince en aza indirgenmesi istenmektedir. Aslında bu olaya biraz geçmişten günümüze bir ışık tutarak daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim isterim.

Yukarıdaki tabloda da gördüğümüz gibi ilk sanayi devrimi (18. yüzyıl) olarak adlandırılmaktadır. Endüstri 1.0 olarak da nitelendirilen bu dönem de, su ve buhar gücünden faydalanılarak mekanik üretim tesislerinin ortaya çıktığı görülmektedir. Hemen arkasından 19. yüzyıla giriş yaptığımızda artık elektrik gücün yardımıyla seri üretime giriş yapıldı. Bu dönem Endüstri 2.0 olarak adlandırılmaktaydı. 20. yüzyıl da artık dijital döneme yavaşça giriş yapılmaya başlanacak olup ve çok ciddi ilerlemeler sağlayarak günümüz döneminin otonom yapılarıyla hızlı, güvenilir, kusursuz, insansız işler ortaya çıkacağı görülmektedir.

Yapay zekanın da işe karışmasıyla artık makinaların insanlara geri bildirim vermesi beklenmektedir. Oluşacak arızaları önceden tahmin edebilme gücü sağlaması üretimin devamlılığı ve verimlilik anlamında muazzam bir gelişmedir.

Burada asıl sorulması gereken ise devamında ne olacağıdır. Neler olacağını her geçen gün bir önceki günden daha gelişmiş olarak göreceğiz.

Teknolojiyle kalın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yapın