Header Bilgilendirme

4-20 mA Akım Döngüsü – Current Loop Nedir?

4-20mA Current Loop for Flow Transmitter and Control Valve Positioner

Endüstriyel sahalarda analog verinin düşük elektriksel bir karşılığa dönüştürülmesi en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. En sık akla gelen 4-20 mA Akım DöngüsüCurrent Loop diyebilirim. Burada yer alan ifadeleri biraz daha açalım isterim.

Analog veriler, çevresel değişkenlere bağlı olarak farklı değerler üretilmesi olarak ifade edebilirim. Bunlar; ısı, nem, basınç ifadeleridir.


Dönüştürülmesi diye bir ifade kullanmıştım. Bunlar transdüser ve transmitterdir. Elde ettikleri analog veriyi düşük bir elektriksel veriye dönüştürür ve sistemimizde rahatça kullanmamıza imkan sağlamaktadır. Aşağıda da gördüğünüz gibi transdüser ve transmitter arasında da bir farklılık bulunmaktadır. İleri de daha detaylı açıklayacağım.

Akım Döngüsü 4-20mA Nedir?

4-20 mA Akım Döngüsü, sahadan alınan analog verinin elektriksel bir büyüklüğe dönüşerek sistemimize aktarılması olarak söyleyebilirim. Görselleştirerek daha kalıcı hale getirelim.

Resimde yer alan elemanları da belirtelim,

  • Power Source – Güç Kaynağı
  • Fuse – Sigorta
  • PLC Analog Input – PLC Analog Giriş Kartı
  • Temperature Display – Sıcaklık Göstergesi
  • Temperature Transmitter – Sıcaklık Dönüştürücüsü

Tüm ekipmanlar seri bağlantı şeklinde bir akım döngüsü içerisinde görevini yerine getirmeye çalışmaktadır. Transmitter aldığı analog sensörden 4-20mA arası bir değer üretecek ve bunu Temp. Display kontrol cihazına gönderecektir. Bu değer skala edilmiş olduğu için ekrandan kaç derece sıcaklık olduğunu görebileceğiz.

Aşağıdaki resimde de yukarıda söylediklerimizden farklı bir şey söyleyemeyiz. Transmitter analog sensörden değeri alıp bir elektriksel karşılığa çevirir ve proses kontrolörüne aktarır.

Neden 4-20 mA kullanılmaktadır. 4-20 mA yerine neden 0-20 mA kullanmıyoruz. Bu konuya da Neden 4-20mA Kullanılmaktadır? yazımdan ulaşabilirsiniz.

Valf Pozisyonunun Kontrolünü 4-20mA ile Nasıl Gerçekleştiririz?

Aşağıda yer alan görselde görebileceğiniz gibi bir akış kontrol valfinin kontrolünün nasıl gerçekleştiğinin örnek bir çalışması mevcuttur. Sistemde yer alan ekipmanlar şöyledir;

  • Proses Akış Kontolörü – Flow Controller
  • Akış Kontrol Valfi – Flow Control Valve
  • Akış Dönüştürücüsü – Flow Transmitter

Devrenin çalışması akış kontrolörünün inputuna flow transmitterden gelen değer girişi sağlanır. Bu değer SET değerine göre karşılaştırılarak. Akış kontrolörünün outputuna sinyal verecektir. Bu gerçekleştiğinde akış kontrol valfine sinyal gelecek ve pozisyon yapması istenecektir. Buradaki tüm işlemler 4-20mA ifadenin valfin konumlandırılmasına göre skala edilmiştir. Akış kontrolöründeki output çıkışından sinyal akış kontrol valfine gidecektir ve konumu değişecektir.

Son olarak aşağıda yer alan örneğin yorumunu da size bırakıyorum.

İlginizi çekecek PNP ve NPN tipi sensörlere ilişkin yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM / THANKS FOR YOUR SUPPORT

 Aktif içerik üretmeye başlayalı yaklaşık altı ay oldu.

Bu süre zarfında;

  • Mayıs ayından bu yana her geçen gün tekil ziyaret sayıları artıyor,
  • Google sıralamalarında üst sıralarda yer alıyoruz,

 

E-Posta, Instagram üzerinden geri dönüşleriniz ve destekleriniz için teşekkür ederim.


Kısa sürede REKOR tekil ziyaret gerçekleşti.

Thanks for everything.

This will close in 20 seconds